Příběh fotografie [22/2008]

Když se Jitka Růžičková z Krchleb, tehdy ještě bydlela v Křečovicích, přihlásila do fotografické soutěže „Čím je pro mě kůň“, neměla tušení, jak její práce bude ohodnocena. Samozřejmě, že to nebyla její první fotoamatérská práce. Své zkušenosti sbírala při fotografování různých rodinných událostí i společenských akcí. Několik fotografií otiskly různé časopisy. Ze všeho nejvíce ji inspiruje fotografování přírody a koní.

Krůčkem dopředu pro Jitku Růžičkovou bylo třetí místo ve fotografické soutěže na výstavišti v Lysé nad Labem „Kůň 2006“. Právě v roce 2006, když finance dovolily, si pořídila digitální zrcadlovku Canon. V té době začala spolupracovat s výtvarnicí paní L. Pokornou z Příčov a fotografovat pro ni dekorativní plastiky ze slaného těsta. Právě při té příležitosti ji nabídla spoluúčast na výstavě v KDJS Sedlčany v únoru 2007. Fotografie měly úspěch a po skončení výstavy skončily v nově otevřeném Dětském domově se školou v Sedlci, aby zde zdobily interiéry.

Loňského roku se zúčastnila letního tábora pořádaného pro děti z dětských domovů. Jak sama říká: „Tam se mi podařilo zachytit chlapce ‚komunikujícího s koněm‘. Tato fotografie mě něčím zaujala, a tak jsem jí poslal do soutěže „Čím je pro mě kůň 2007“ na zpravodajském portále Equichannel (koňský web).

V polovině listopadu 2007 mě bylo oznámeno, že jsem se svojí fotografií obsadila 1. místo v 5. kole soutěže. Tuto zprávu jsem přijala s radostí a velkým překvapením.“ Zbývá dodat, že do soutěže bylo zasláno přes 2000 fotografií. Zkrácený výrok jednoho z porotců zněl – „Ukázkový příklad komunikace s koněm, soužití lidí s koňmi musí být o vnímání a o něm tento snímek rozhodně je.“

Jako celková výherkyně po deseti kolech této fotografické soutěže Jitka Růžičková obdržela venkovní dřevěný box s pultovou střechou pro koně – včetně dopravy a montáže. Vybavení boxu: napaječka, žlab, držák na sůl atd. Nové rajtky od společnosti Egustboy Brno.

Gratulujeme k úspěchu. Bohužel naše výroba Křečovických listů neumožňuje otisknout výherní fotografii.

V informačním centru v Sedlci-Prčici pořádá Jitka Růžičková výstavu fotografií s příhodným názvem „Přírodní krásy“. Výstava je od 9. června do 18. července 2008. Otvírací doba PO-PÁ 7:30-11:30, 12:30-16:00, SO-NE 10:00-15:00.

V současné době pracuje Jitka Růžičková u firmy Windoors s.r.o. Příbram (prodej plastových oken). Fotí pro firmu na nové internetové stránky reklamní letáky a reference.

Pavel Novotný

Komentáře nejsou povoleny.