Tělovýchovná Jednota VLTAVAN KŘEČOVICE [2/2003]

„Sportu zdar, fotbalu zvlášť!“./p>

Tak toto heslo si s televizním komentátorem zřejmě řekli v roce 1962 křečovičtí pánové soustředění okolo pana Senfta Josefa nejstaršího a založili TJ Sokol (později přejmenováno na Vltavan) Křečovice. Přihlásili své mužstvo do okresních fotbalových soutěží. V těchto soutěžích bylo střídavě, jak šel čas, v jednom soutěžním ročníku zapojeno družstvo „A“. družstvo „B“ dospělých, družstvo dorostu i družstvo žáků.

Vesnický fotbal vždy a všude funkcionářsky „táhli“ dva až tři nadšenci - v Křečovicích to byli vždy pánové Senft Josef nejstarší, Senft Josef starší, Bublík Alois, Smolík Josef, s přibývajícími léty pak Honza Hulan, Standa a Pepík Plachý, Mirek Senftů a poslední dobou hlavně Jarda Rosůlek a další. Tito pánové pracovali vždy za vydatné podpory MNV a JZD. Ani dnes by TJ nemohla existovat bez pomoci od Obecního úřadu Křečovice a jeho zastupitelstva.

Pojďme si spolu trochu zavzpomínat.
Největšího úspěchu křečovický fotbal zaznamenal koncem sedmdesátých a na začátku osmdesátých let, kdy naše „A“ družstvo patřilo mezi nejlepší ve 3.třídě okresních soutěží. Generace, kdy Honza a Láďa Hulanové, Standa Plachý, Jirka Mařík, Pepík a Mirek Senftovi. Franta Krejčů, Mirek Jiráčků, „židla“ Pepík Hnilička, Jarda Rosůlek, „Blochin“ Pavel Ptáčků, „Lojza“ Láďa Bublík, kluci Láďa a Vašek Vinsíbrové (kdy Láďovi někdy vadilo, že je míč kulatý), ano tato jména našich borců jsou ještě dnes v okresním fotbale pojmem. V ročníku 1983/1984 naše družstvo obsadilo druhé místo v soutěži a v následujícím ročníku 1984/1985 po těžkých bojích toto místo obhájilo. Jistě všichni, kdo se točíme okolo fotbalu, vzpomínáme na typické povzbuzování z lajny „Do balónku…! Do balónku…!“ od taťky Bublíka a Senfta st.!?

V těchto letech, byla do aktivního fotbalu zapojena celá plejáda kluků z Křečovic a okolí, kteří nastupovali střídavě za družstvo „A“ i „B“. Namátkou jmenuji: Jirka Čáslavský, ing.Vašek Maršík, Stibůrek Pavel, Stuchlý Vašek, Zeman Libor, Krymlák Karel, Jiráček Petr, Vnouček Roman, Slabihoudek Vašek, Kovárna Michal, ale i takový borci, jako byli kluci z Krchleb, Smíšek Mirek, Zeman Bohouš, Nováček Mirek, Jirásek Mirek, Honza Mandovec a dále Růžička Vladislav, Volf Martin a další a další. Všichni tito kluci vždy bojovali za sebe, za Křečovice, za partu a pro žízeň.

A také v těchto letech v dorosteneckém družstvu s úspěchem nastupovali v okresní soutěži, tehdy mladíci: Franta Hulan (po něm jako brankáři doslova „šíleli“ všichni „bafuňáři“ okresních i krajských oddílů), Pepík Plachý, Jarda Novotný, Štenberk, Ota Hulinský, Pepík Řezníček, Jarda a Vešek Hůlků, Nešleha (z Nahorub), „džína“ Pavel Vítů (jednou když byli po dešti na hřišti v Olbramovicích louže studené vody, náš „džína“ do jedné z nich upadl, začal lapat po dechu a z lajny trenér Smíšek pravil: „Džíno vstávej, nebo se nám utopíš!“ -zlí jazykové tvrdí, že od té doby nemá „džína“ vodu moc rád), Jarda Jirásků, Jirka Čermoch, Pepík Vanžurů, Pepík Dudků, Pavel Šebánků, Fr. Růžička a další. Chlapci pamatujete, když jsme se řítili Gazíkem, který víc střílel než jel, „žral“ 30 na sto a vědělo o nás půl okresu? Tehdejší trenéři Mirek Smíšků a Jarda Hůlka st. si s vámi něco užili.

Jak šel čas, vytvořilo se a odrostlo postupně i několik družstev žáků. Někdy v polovině osmdesátých let to byli také žáci: Mirek Roubík, Vlasta Hrdinka, Saša Hůlka (ty když vedle sebe nastupovali, tak byli jako Pat a Patašon - Saša sahal již tenkrát narostlému Vlastovi do pasu), Martin Hrbek, Jirka Malypetr, Franta a Vašek Lomozové, ale nezapomeňme také, že za toto úspěšné družstvo starších žáků nastupovaly a startovaly ve všech „mistrákách“ dvě děvčata, byly oporou družstva, svým uměním, tvrdostí, nasazením a touhou po vítězství předčily většinu kluků - ANO pánové vzpomínáte dobře, byly to Ivana Hulanová a Lucka Hůlková.. Dnes jsou to již milující manželky a starostlivé matky. Děvčata vzpomínáte i Vy? Jak jste po hřištích proháněly kluky a míč? Hezké časy to byly, co?

Někdy v polovině devadesátých let základ nového žákovského družstva tvořili kluci Křížkové, Bobálové, Hulan, Čermoch Jirka, Ptáček, Kadlec, Luxenburk, Souček Karel, Novotný Petr, Ladislav Růžička, Arpa Lukáš a další. TJ Vltavan Křečovice vychoval také mnoho hráčů, kteří svým výkonem přesáhli okresní soutěže, a proto je TJ uvolnila a oni svoje fotbalové umění „prodávali“ ve vyšších soutěží. Namátkou připomeneme : Pavel Šebánek-krajský přebor Sedlčany, Mirek Senft - krajský přebor Netvořice, Láďa Bublík-krajská I.B třída v Hříměždicích (i když u nich host, přesto největší opora a mnohaletý kapitán družstva), Pepík Dudků-krajská soutěž v Maršovicích, Pepík Hnilička-okresní přebor v Jírovicích,Netvořicích a jinde, Pepík Vanžura-okresní přebor Neveklov a jinde, Mirek Jiráčků-krajská soutěž Dublovice. Ale víme, že „dobří holubi se vracejí.“./p>

V dnešní době máme reprezentanty hlavně z řad žáků a dorostu: Mařík Petr reprezentuje naší TJ a obec Křečovice ve výběru mladších žáků Okresu Benešov a zde, v tomto okresním výběru je uznávanou oporou. Nečas Jakub, Kolář Jaromír a Vokřál Tomáš hostují a v základní jedenáctce nastupují za Tatran Sedlčany v celostátní žákovské lize. Všichni jsou zde oporou.

Naši dorostenci jsou na hostování v různých klubech okresu BN i PB: Michal Senft, Jan a Vladimír Krejčí v družstvu Neveklov a Tomáš Jiráček v Jesenici. Ale naší TJ Vltavan Křečovice reprezentují také naši funkcionáři, kteří pracují (nebo pracovali) na různých úrovních fotbalového dění. Z naší TJ minulosti vyšlo nemálo vedoucích družstev, kteří pracovali v Sedlčanech, Dublovicích, v Jablonné.

Nyní pracuje jako trenér mladšího dorostu Tatranu Sedlčany Roman Bartůšek. Jako rozhodčí krajského přeboru a všech krajských a okresních soutěží je aktivní Saša Hůlka, jako instruktor a delegát ČMFS -divize a všech krajských a okresních soutěží pracoval a stále pracuje Jarda Hůlka st., který nás reprezentoval mnoho let jako místopředseda řídící komise, krajské STK v Praze i okresní STK v Benešově a mnoho let působil také jako aktivní rozhodčí okresního fotbalu. Na všechny naše zástupce, reprezentanty jsme a stále budeme náležitě pyšní.

Teď již krátce o současnosti.
Výbor TJ Vltavan Křečovice pracuje od volební Výroční schůzce, která se konala dne 15.února, v tomto složení:

předseda: Hůlka Jaroslav st.
místopředseda:Senft Mirek
jednatel: Pechač Pavel
pokladník: Rosůlek Jaroslav
hospodář: Jirásek Jaroslav
vedoucí družstva:Hrbek Martin, Bublík Vladimír
mládež: Kovárna Michal
stolní tenis: Brejška Vladimír

Na své první výborové schůzi, 5.března 2003, si výbor TJ stanovil do výhledu své práce mimo jiné tato priority:
  1. Výbor TJ přijímá a bere ze své ten bod Volebního programu zastupitelstva obce pro rok 2003, kde se říká, že TJ Vltavan Křečovice je chápán jako hlavní garant v zajišťování sportovního vyžití mládeže v naší obci.
  2. Pokračování uzpůsobení našeho sportoviště tak, aby odpovídalo všem požadavkům fotbalových norem.
  3. Pokračovat v nastoupeném trendu v práci s mládeží.
  4. Stále úzce spolupracovat s Obecním úřadem Křečovice.
  5. Oslovit podnikatele, sympatizanty o finanční příspěvek na zakoupení elektrocentrály do fotbalových kabin, kde nám citelně schází světlo i teplo a případné zakoupení této el.centrály by tento nedostatek vyřešilo.

V soutěžním ročníku 2002/2003 naše družstvo mužů startuje ve 4.třídě „A“ okresní soutěže a po podzimní části je na 5.místě tabulky. Pan Petr Černý, hrající trenér, má v současnosti k dispozici tyto hráče:
Kruchňa Tom., Čejda Jan, Suchan Petr, Šembera Jarosl., Drha Petr, Hošek Michal, Pudil Rosťa, Pechač Michal, Hřebejk Jarosl., Vodenka Jan, Hůlka Jaroslav jn., Vodenka Ant., Bartůšek Roman, Rosůlek Jar., Hulan Jan, Hrbek Martin a jako dobří holubi se k nám z vyšších soutěží navrátili pánové: Senft Mirek, Bublík Vladimír, Šebánek Pavel a nedávný navrátilec Vanžura Josef.

Jistě jste si všichni všimli, že jak jde čas a střídají se generace hráčů, jména se opakují. A to je proto, že dnes již po hřištích běhají a naše Křečovice reprezentují, již synové a vnuci, dcery a vnučky.

Naše družstvo žáků startuje v soutěžním ročníku 2002/2003 v okresní soutěži starších žáků skupiny „A“ a po podzimní části jsou naši žáci na 2.místě tabulky, když 1x prohráli na hřišti Maršovic, 2x hráli nerozhodně a 6x vyhráli - naši žáci nastříleli soupeřům 50 gólů a 10 dostali.

Trenér Jarda Hůlka st. má k dispozici tyto hráče a hráčky:
Souček Zbyněk (vynikající brankář, ale i hráč v poli), Michal Kareš, David Hrdinka, Jakub Nečas (tohoto špílmachra jsme si táhli na půl roku z hostování v Sedlčanech, aby nám pomohl v jarní části soutěže), Péťa Mařík, Mirek Motyčík (kapitán Družstva), Martin Kovárna, Jirka Mařík, Bartoš Petr, Iveta Hrabíková, Klára Hůlková. Těchto jedenáct jmen tvoří základní sestavu družstva.
Náhradníci: Bílek Josef, Dana Hůlková, Renata Růžičková, Petr Jindrák, Martin Staněk, Ondra Krištof, Vašík Pitelka, Vašík Katič, Vašík Lomoz, Michal Jonáš a David Krymlák.

Všimli jste si jistě, že již podle tradice nastupují v našem v žákovském družstvu také děvčata (Soutěžní Řád fotbalu tuto možnost připouští) a zase jako obvykle patří do základu a jsou v mnohém naším klukům vzorem.

Přestože naše družstvo nastupuje v okresních soutěží starších žáků, jsou naši hráči věkem v tomto složení:

4 žáci - věkem starší žáci
8 žáků - věkem mladší žáci
8 žáků - věkem fotbalová přípravka

Proto jsme všichni velmi pyšní, že i takto věkově mladé družstvo je v soutěži starších žáků v tabulce druhé a jasně přehrává i starší kluky.

Tatínci a maminky, kteří se za svými dětmi dojeli podívat v loni 1.května do Heřmaniček, kde naše žákovské družstvo bojovalo v turnaji (celkem pět družstev), zažili všichni radost a cítili pýchu z vítězství našeho družstva Křečovic,ale také z toho, že nejlepší brankář turnaje byl Zbyňda Souček a nejlepší hráč turnaje byl náš Járin Kolář (všechna utkání jsme vyhráli a jsme držiteli poháru a letos budeme obhajovat pohár putovní).

Je to jistě také tím, že maminky, tatínkové, dědečkové a babičky našim dětem přejí a uvědomují si také, že „kdo si hraje nezlobí“. že ale také naší členové žákovského družstva se zúčastňují, pravidelně každou středu v týdnu, náročného tréninku a tam poctivě na sobě pracují. Také již dva roky se naši žáčci, vždy v počtu 17, zúčastnili náročného předsezónního třídenního soustředění (v roce 2002 v Mozolově a letos na Živohošti). Společně jsme zažili dost hezkých zážitků, vzájemně jsme se více poznali, ale také jsme se naučili něco nového z fotbalové „latiny“.

V loňském roce 2002 utvořili naši členové družstvo stolního tenisu, přihlásili se do okresní soutěže a tím vlastně, že v zimních měsících „třískají ping-pong“. také reprezentují naší obec, dělají něco pro své zdraví (a také na chvíli vypadnou od milujících manželek).

Prosím, přijměte tento můj příspěvek (podaný v lehčím tónu) shovívavě a hlavně mě nekárejte, jestli jsme na někoho z vás, dříve aktivního fotbalistu nebo funkcionáře TJ Křečovice, zapomněl. Odpusťte mně prosím i možné drobné nepřesnosti. Nebyl to úmysl, ale začátky a vznik TJ Sokola Křečovice přímo nepamatuji, a proto se více věnuji pozdější době (od roku 1977), kdy jsem již působil v TJ nebo jenom fandil našim borcům.

Proto všem a se všemi společně: „Sportu zdar a fotbalu zvlášť!“./p>

Jaroslav Hůlka st.
toho času trenér žákovského družstva TJ VLTAVAN KŘEČOVICE

Komentáře nejsou povoleny.